Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nagminne błędy Polaków
Świetne słowo dzisiaj usłyszałem. Popełnił je Piotr Semka odnosząc się do stanu prawnego UE w kontekście przemian jakie wg niego nastąpiły w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Tutaj nagranie wypowiedzi (16m15s).

Wypowiedział słowo: ewoluacja. Czyż nie jest ono piękne? Zawiera w sobie co najmniej trzy inne słowa - dewaluacja, ewolucja i ewaluacja - które spójnie opisują stan postrzegania przez autora zjawiska, do którego się odnosi. Naturalnie, zrobił to nieświadomie. Ba, nie mogło być inaczej! Bowiem, tego typu twory myślowe czyhają na nas tuż, tuż, stąpając w cieniu i naskakując w sytuacjach obniżonej uwagi, przejmując w ten sposób lingwistyczny stan posiadania naszego umysłu, co pewnego dnia prowadzić może do przejęcia świadomości danej osoby i to nawet bez jej wiedzy. Bezksztatłne kosmate twory myślowe przenikają z Przyległoświatów kształtując nasz język, myśli i naszą rzeczywistość. Zawłaszczają nas...
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu rzeczy
.
Odpowiedz
(10.08.2017, 23:33)Żarłak napisał(a): Wypowiedział słowo: ewoluacja. Czyż nie jest ono piękne? Zawiera w sobie co najmniej trzy inne słowa - dewaluacja, ewolucja i ewaluacja

Jeszce owulacja. Ale nie wiem czy ma ona jakiś związek z tym o czym gadał Siemka Oczko
Między Wschodem a Zachodem odnajdziemy swoją drogę

Achtung! 

Andżelika, if you read nasze forum, plis listen to me very much - keine grenzen ist nicht funkcjoniren. Wir muszen konservativnen Union machen ohne toleranzionen.
Odpowiedz
(11.08.2017, 21:31)lumberjack napisał(a):
(10.08.2017, 23:33)Żarłak napisał(a): Wypowiedział słowo: ewoluacja. Czyż nie jest ono piękne? Zawiera w sobie co najmniej trzy inne słowa - dewaluacja, ewolucja i ewaluacja

Jeszce owulacja. Ale nie wiem czy ma ona jakiś związek z tym o czym gadał Siemka Oczko

Pasuje, ale nie ma związku. Właśnie w tym przejęzyczeniu ujęło mnie to, że oddaje ono charakter opisywanego zjawiska przy zachowaniu spójności znaczeniowej. I teraz od odbiorcy zależy jak przeanalizuje dany problem, bo widać, że można to zrobić na trzech płaszczyznach jednocześnie. Niech klient sobie wybierze tok rozważania.
The Phillrond napisał(a):(...)W moim umyśle nadczłowiekiem jawi się ten, kogo nie gnębi strach przed nieuniknionym i kto dąży do harmonijnego rozwoju ze świadomością stanu rzeczy
.
Odpowiedz
Niedawno miałam okazję przeczytać książkę Walerego Pisarka "Słowa między ludźmi". Zauważył on, że obecnie ludzie podejmując tematykę kultury języka zaczynają się zastanawiać głównie nad popełnianymi nagminnie błędami językowymi. Stwierdził, że jest to słuszne, jednak nie powinno być naszym priorytetem. Lepiej skupiać się na tym co pozytywne w języku. Starajmy się posługiwać nim w sposób rozsądny i przemyślany. Samo unikanie błędów językowych jest czymś pozytywnym, jednak z pewnością nie wystarczy do tego, by polszczyzna była piękna i wartościowa. Uśmiech
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości